ANTYKONCEPCJA GESTAGENOWA

Najskuteczniejsza. Najwygodniejsza bez zmian w samopoczuciu i bez działań ubocznych /jeden hormon/ dla kobiet w XXI wieku.

redJest to długofalowa, odwracalna metoda planowania rodziny w postaci wstrzyknięć domięśniowych, cechująca się łatwością stosowania. Hormonem działającym jest gestagen /depo-octanmedroksyprogesteronu/ w postaci wodnego roztworu mikrokryształów, który w dawce 150 mg wstrzykuje się domięśniowo 1 x co 12 tygodni.

redPierwsze wstrzyknięcie dokonuje się w ciągu pierwszych 5 dni od rozpoczęcia miesiączki, następne co 3 miesiące. Działanie antykoncepcyjne rozpoczyna się z chwilą wstrzyknięcia gestagenu. Metodę stosuje się u kobiet karmiących po porodzie - nie wpływa szkodliwie na noworodka, ani w niepożądany sposób na ilość i skład pokarmu kobiecego. Wzrastanie rozwój niemowląt karmionych przez kobiety stosujące taką antykoncepcję przebiega prawidłowo.

redPierwsze wstrzyknięcie wykonuje się w 6 tygodni po porodzie przed rozpoczęciem współżycia. MECHANIZM DZIAŁANIA hamuje owulację oraz zwiększa gęstość śluzu szyjkowego utrudniając wnikanie plemników.

SKUTECZNOŚĆ ANTYKONCEPCJI NAJWYŻSZA ZE STOSOWANYCH METOD

Podobnie jak podczas stosownia syst. NORPLANT - niedostępnego w Polsce /operacyjne wszywanie pod skórę hormonu/. Stosowanie tej metody NIE ZWIĘKSZA ryzyka zachorowania na RAKA SUTKA, RAKA SZYJKI MACICY, RAKA JAJNIKA a w sposób znamienny OBNIŻA RYZYKO ZACHOROWANIA NA RAKA TRZONU MACICY.

ZALETY:

NAJWYŻSZA SKUTECZNOŚC wśród obecnie stosowanych metod

WYGODA - 1 zastrzyk co 3 miesiące.
red2 BRAK ZMIAN W SAMOPOCZUCIU takich jak np. obrzmienie piersi, bóle głowy, nieznaczne zwiększenie masy ciała.
red2 NIE POWODUJE PRZYROSTU MASY CIAŁA- z wyboru dla kobiet OTYŁYCH
red2 NIE DAJE ZWYŻKI CIŚNIENIA - z wyboru dla kobiet z tendencją do nadciśnienia
red2 PRZEBYTE CHOROBY ZAKRZEPOWE I ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH nie są rzeciwwskazaniem DLA KOBIET PALĄCYCH
red2 nie prowadzi do zakrzepów mózgu i zakrzepicy układu żylnego
red2 Dla kobiet, gdzie w wywiadzie rodzinnym wystepował RAK PIERSI nie zwiększa częstości wystepowania.
red2 NIE ZWIĘKSZA CZĘSTOŚCI WYSTĘPOWANIA CUKRZYCY.
red2 MIESIĄCZKI: 1/3 KOBIET MIESIĄCZKUJE REGULARNIE, 1/3 zauważa skąpsze, nieco dłuższe rzadziej występujące. 1/3 kobiet nie miesiączkuje jest to bardzo wygodne, brak miesiączki w tej sytuacji nie wpływa ujemnie na ogólny stan zdrowia kobiety.